HAK KIN DA

Yıl, 1982 idi; gözleri ışıl ışıl, fıldır fıldır bir bebek, anne karnından, yoga ve pilates yaparak dünyaya merhaba dedi:) Neredeyse 10 yıl pek konuşmadı. "R" harflerini söyleme konusunda yaşadığı zorluk diğer kelimelere de sıçradığından mıdır nedir, konuşmak yerine susmayı ve gözlemlemeyi seçti. Kelimelerin yerini gözlemin alması, çocukluk yıllarını hayat sahnesinde geri planda geçirmesine neden olduysa da, bu O'na çok şey kazandırdı. Hayatı ve insanları analiz etme yeteneği, o günleden bugünlere bir armağandır.

Düzce Akçakoca'da geçen çocukluk ve ergenlik döneminin ardından, İzmir'e üniversite öğrenimi için geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde öğrenim gördü. Okul yıllarını hayatın içinde çalışarak geçirdi. Deneyim zenginliğine hep değer verdiğinden, çok farklı alanlarda çalıştı. Amatör bir tiyatroda tiyatro oyunculuğu, dansçılık, palyaçoluk, kitap satış pazarlamacılığı, bu yelpazenin renkleridir.

2000 yılında Kişisel gelişim alanı ile tanışan Alper Bayraktar; merkezi Hindistan'da bulunan dünyanın tek yoga üniversitesi olan Swami Vivekananda Üniversitesi'nden yoga eğitmeni olarak mezun oldu. Lokesha Hutchappa, David Life, Diana Long, Andrew Zionts, Marion Quaas, Tias Little, Godfrey Dewereux, Thomas Stecher Sharma, Andrea Lutz, Laurier Pierre Desjardins, Dr. Paul Epstein, Alan Wiuker, Dr. Joe Dispenza  gibi eğitmenlerle çalıştı ve ardından The International Sivananda Yoga Vedanta Centre'ın temel ve ileri seviye yoga eğitmenlik eğitimlerini tamamlayarak Master of Yoga ünvanını aldı.

2005-2007 yılları arasında Vivekananda Yoga Üniversitesi’nin Türkiye Koordinatörlüğünü yaptı. 2006 yılı itibariyle de Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde Yoga Eğitmenliği Sertifika Programının koordinatörlüğünü ve eğitmenliğini yapmaya başladı.

Yoga eğitmenliği yaparken pilates metodu ile tanıştı ve Lynne Robinson, Mario Santos, Natascha Eyber, Miriam Freidrich Honorio, Sally Brown ve Rael Isacowitz ile pilates eğitimlerini tamamladı. 2008 yılı itibariyle Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde Pilates Matwork ve Reformer Eğitimi Sertifika Programının koordinatörlüğünü ve eğitmenliğini yapmaya başladı.

Ardından Miriam Friedrich Honorio ve Julio Horwath ile GYROKINESIS(R) ve Sergio Honorio, Gina Müensterkotter ve Leda Franklin GYROTONIC(R) uluslararası sertifika eğitiminleri tamamladı. Ağustos 2013 tarihi itibariyle de Julio Horwtah ile çalışarak GYROKINESIS ve GYROTONIC Pre-Trainer sıfatını alarak Türkiye'de GYROKINESIS Pre-training (ön eğitim) verebilme yetkisine sahip oldu.

Beden-zihin ve ruh bütünlüğü konusunda eğitimlerini farklı alanlardan almış olduğu eğitimlerle tamamlamış olan Bayraktar'ın almış olduğu eğitimlerden bazıları: NLP Practitioner, Koçluk Bilimi ve Sanatı, Takım Koçluğu, Ruhun Erişkinliği, Biyolojik Çözümleme, Yaratıcı Drama Eğitmenliği...

2006 yılından bugüne sadece eğitmenlik eğitimi veren Bayraktar; dünyanın en önemli medical enstitülerinden biri olan INSTITUT PARACELSE ecole de medecine du Dr. ALAIN SCOHY çözüm ortaklığında uluslararası platformda Yoga ve Pilates eğitmenleri yetiştirmiştir.

2014 yılında YOGA ALLIANCE onaylı TÜRKİYE'nin İLK ve TEK tam kapsamlı yoga eğitmeni olma ünvanını almıştır. Yetişkinler için Yoga, Hamileler için Yoga ve Çocuklar için Yoga alanında uluslararası onaylı eğitmen yetiştirebilen tek eğitmendir.

ALPER BAYRAKTAR

ETKİNLİKLER